Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.
PERŁA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2023
GK-PP-01
PIASECZYŃSKI - GÓRA KALWARIA
FORMY GŁOSOWANIA
Warsztat Terapii Zajęciowej Piaseczno filia w Górze Kalwarii jest prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej (KSN AW) i oferuje kompleksowe wsparcie, rehabilitację społeczną i zawodową osobom z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną.
Na terenie gminy od 2013 roku działa placówka przy ul. ks. Z. Sajny 4, a od 2020 roku, dzięki środkom i zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Piasecznie oraz współpracy z Gminą
Terapia osób z niepełnosprawnością obejmuje różne sfery funkcjonowania w tym: zaradność osobistą; samodzielność społeczną; komunikowanie się; umiejętności niezbędne we współżyciu i współpracy; kondycję psychiczną i fizyczną sprzyjającą niezależności, samodzielności, aktywności i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach; umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej; sprawności psychofizyczne niezbędne w pracy a także podstawowe i specjalistyczne umiejętności potrzebne w pracy i wynikające z form terapii zajęciowej. Programy terapeutyczny uwzględnia indywidualne możliwości, jak i osobiste zainteresowania i potrzeby każdej z osób objętych terapią
Realizacja programów odbywa się poprzez różne formy terapii w tym: terapię zajęciową, zajęcia z psychologiem, zajęcia z rehabilitantem, zajęcia ogólnorozwojowe oraz inne formy terapii wynikające z konkretnych potrzeb poszczególnych uczestników.
Terapia zajęciowa prowadzona pod kierunkiem instruktorów odbywa się w pracowniach: gospodarstwa domowego, tekstylnej, świec, pracowni umiejętności społeczno-zawodowych, arteterapii i stymulacji rozwoju oraz Galerii Przy Rynku twórczości osób z niepełnosprawnością im Zofii Biernackiej
Ośrodek prowadzi długofalowe programy integracyjne we współpracy ze szkołami, organizuje kiermasze, wystawy, pikniki integracyjne, nawiązuje i podtrzymuje kontakty z innymi placówkami i organizacjami, np. wspólne kolędowanie z seniorami z Klubu Wisełka, współpraca przy Kalwaryjskim Dniu Sąsiada w 2023 roku oraz współorganizacja pięciu edycji Integracyjnego Narodowego Czytania (2019-2023).
Nadrzędna idea to włączanie osób z utrudnieniami do życia lokalnej społeczności, uświadamianie wartości jaką niesie ze sobą drugi człowiek w różnych aspektach codziennego życia.
Placówka została wyróżniona m.in. czterokrotnie Znakiem Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej przyznawanym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.