Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.
PERŁA KULTURY 2023
KJ-PK-05
PIASECZYŃSKI - KONSTANCIN-JEZIORNA
FORMY GŁOSOWANIA
Muzeum Wycinanki
Pierwsze w Polsce Muzeum Wycinanki, które w czerwcu zostało uroczyście otwarte dla zwiedzających w zrewitalizowanym, ponad 100-letnim, zabytkowym budynku dawnego Domu Ludowego w Mirkowie przy ul. Anny Walentynowicz 18. Posiada ono unikatową, jedną z największych publicznych kolekcji wycinanek w Europie. Ma w swoich zbiorach ponad 3 500 wyjątkowych obiektów ze wszystkich najważniejszych ośrodków wycinankarstwa w Polsce, a najstarsze wycinanki w kolekcji liczą prawie 100 lat. Muzeum, które już odwiedziło ok. 5000 osób, powstało z inicjatywy i jest prowadzone przez Konstanciński Dom Kultury. Multimedialną ekspozycję Muzeum Wycinanki wzbogacają unikatowe przedmioty i pamiątki przekazane Konstancińskiemu Domowi Kultury przez mieszkańców oraz bezcenne artefakty i dokumenty związane z rozwojem papierni w Mirkowie. Ważną część kolekcji stanowi zbiór wycinanek przekazany przez kolekcjonera i badacza kultury ludowej Antoniego Śledziewskiego, który jako miejsce narodzin polskiej wycinanki wskazał właśnie Konstancin-Jeziornę. Jej powstanie związane było z rozwojem miejscowej fabryki papieru, której początki sięgają 1760 roku.
UNIKATOWA KOLEKCJA
Muzeum posiada największą na świecie kolekcję wycinanek i jest jedyną taką placówką w Europie. Mimo iż oficjalnie jeszcze nie zostało otwarte, już wzbudza wielkie zainteresowanie – zostaliśmy poproszeni o przygotowanie wystawy w Paryskim Saint Germain Mediatheque.
Trzon ekspozycji stanowi niezwykła kolekcja Antoniego Śledziewskiego – wybitnego kulturoznawcy i kolekcjonera, wzbogacona o eksponaty przekazane przez artystów i mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Dziś nasza unikatowa kolekcja liczy ponad 3 500 niezwykle delikatnych obiektów, o misternych formach i fascynujących kolorach. Najstarsze z nich mają prawie 100 lat.
ARCHITEKTONICZNA PERŁKA
Siedzibą Muzeum Wycinanki jest dawny Domu Ludowy – budynek o ciekawej historii, zaprojektowany przez znanego warszawskiego architekta Stefana Szyllera (autora m. in. Politechniki Warszawskiej). Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i niebagatelnym środkom finansowym, ten wyjątkowy zabytek został zaadaptowany do celów wystawienniczych z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie to jedna z nowocześniejszych placówek muzealnych na Mazowszu. Przeprowadzona z niezwykłą dbałością o historyczne detale rewitalizacja została wysoko oceniona przez konserwatora zabytków, a budynek stał się perełką architektoniczną. Odtworzono jego pierwotny wygląd, którego oryginalna czerwona cegła nawiązuje do historycznej części Mirkowa, osiedla Konstanciana-Jeziorny.
DZIAŁANOŚĆ I PLANY MUZEUM:
od wycinanki ludowej po współczesny design
Muzeum od września 2022 roku prowadzi intensywną działalność edukacyjną. Odwiedziło nas już około 2 tysięcy dzieci, młodzieży i seniorów, którzy z entuzjazmem uczestniczyli w organizowanych przez nas warsztatach wycinankarskich, przeglądzie filmów etnograficznych i w szeregu imprez przed świętami Bożego Narodzenia.
Jako jedyna taka placówka w Polsce zamierzamy prezentować wycinankę w jak najszerszym kontekście. Niebawem nasza stała ekspozycja zostanie poszerzona o sekcję poświęconą cenionemu na świecie, współczesnemu polskiemu designowi inspirowanemu wycinanką ludową.
Planujemy szereg wystaw czasowych pokazujących wycinanki z różnych kultur i regionów globu: Chin, Meksyku czy wycinaki żydowskie. Chcemy zaprezentować wycinanki artystów współczesnych oraz klasyka sztuki nowoczesnej – Henri Matisse’a. Marzymy, by sprowadzić dzieła Jana Christina Andersena który był, o czym mało kto wie, wybitnym wycinankarzem.
W programie naszych działań znajdą się także wykłady, seminaria i konferencje naukowe. Jesteśmy przekonani, że Muzeum stanie się ważną instytucją kulturotwórczą w Polsce.