Kategoria

PERŁA KULTURY 2023

Numer kandydata

KJ-PK-05

Powiat - gmina

PIASECZYŃSKI - KONSTANCIN-JEZIORNA

FORMY GŁOSOWANIA

Oddaj głos przez formularz ankietowy
Oddaj głos przez stronę społecznościową

Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.

Opis

Muzeum Wycinanki

Pierwsze w Polsce Muzeum Wycinanki, które w czerwcu zostało uroczyście otwarte dla zwiedzających w zrewitalizowanym, ponad 100-letnim, zabytkowym budynku dawnego Domu Ludowego w Mirkowie przy ul. Anny Walentynowicz 18. Posiada ono unikatową, jedną z największych publicznych kolekcji wycinanek w Europie. Ma w swoich zbiorach ponad 3 500 wyjątkowych obiektów ze wszystkich najważniejszych ośrodków wycinankarstwa w Polsce, a najstarsze wycinanki w kolekcji liczą prawie 100 lat. Muzeum, które już odwiedziło ok. 5000 osób, powstało z inicjatywy i jest prowadzone przez Konstanciński Dom Kultury. Multimedialną ekspozycję Muzeum Wycinanki wzbogacają unikatowe przedmioty i pamiątki przekazane Konstancińskiemu Domowi Kultury przez mieszkańców oraz bezcenne artefakty i dokumenty związane z rozwojem papierni w Mirkowie. Ważną część kolekcji stanowi zbiór wycinanek przekazany przez kolekcjonera i badacza kultury ludowej Antoniego Śledziewskiego, który jako miejsce narodzin polskiej wycinanki wskazał właśnie Konstancin-Jeziornę. Jej powstanie związane było z rozwojem miejscowej fabryki papieru, której początki sięgają 1760 roku.

Opis

UNIKATOWA KOLEKCJA

Muzeum posiada największą na świecie kolekcję wycinanek i jest jedyną taką placówką w Europie. Mimo iż oficjalnie jeszcze nie zostało otwarte, już wzbudza wielkie zainteresowanie – zostaliśmy poproszeni o przygotowanie wystawy w Paryskim Saint Germain Mediatheque.

 

Trzon ekspozycji stanowi niezwykła kolekcja Antoniego Śledziewskiego – wybitnego kulturoznawcy i kolekcjonera, wzbogacona o eksponaty przekazane przez artystów i mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Dziś nasza unikatowa kolekcja liczy ponad 3 500 niezwykle delikatnych obiektów, o misternych formach i fascynujących kolorach. Najstarsze z nich mają prawie 100 lat.

Więcej informacji o kandydacie

ARCHITEKTONICZNA PERŁKA

Siedzibą Muzeum Wycinanki jest dawny Domu Ludowy – budynek o ciekawej historii, zaprojektowany przez znanego warszawskiego architekta Stefana Szyllera (autora m. in. Politechniki Warszawskiej). Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i niebagatelnym środkom finansowym, ten wyjątkowy zabytek został zaadaptowany do celów wystawienniczych z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie to jedna z nowocześniejszych placówek muzealnych na Mazowszu. Przeprowadzona z niezwykłą dbałością o historyczne detale rewitalizacja została wysoko oceniona przez konserwatora zabytków, a budynek stał się perełką architektoniczną. Odtworzono jego pierwotny wygląd, którego oryginalna czerwona cegła nawiązuje do historycznej części Mirkowa, osiedla Konstanciana-Jeziorny.

Opis kandydata

DZIAŁANOŚĆ I PLANY MUZEUM:

od wycinanki ludowej po współczesny design

Muzeum od września 2022 roku prowadzi intensywną działalność edukacyjną. Odwiedziło nas już około 2 tysięcy dzieci, młodzieży i seniorów, którzy z entuzjazmem uczestniczyli w organizowanych przez nas warsztatach wycinankarskich, przeglądzie filmów etnograficznych i w szeregu imprez przed świętami Bożego Narodzenia.

Jako jedyna taka placówka w Polsce zamierzamy prezentować wycinankę w jak najszerszym kontekście. Niebawem nasza stała ekspozycja zostanie poszerzona o sekcję poświęconą cenionemu na świecie, współczesnemu polskiemu designowi inspirowanemu wycinanką ludową.

Planujemy szereg wystaw czasowych pokazujących wycinanki z różnych kultur i regionów globu: Chin, Meksyku czy wycinaki żydowskie. Chcemy zaprezentować wycinanki artystów współczesnych oraz klasyka sztuki nowoczesnej – Henri Matisse’a. Marzymy, by sprowadzić dzieła Jana Christina Andersena który był, o czym mało kto wie, wybitnym wycinankarzem.

W programie naszych działań znajdą się także wykłady, seminaria i konferencje naukowe. Jesteśmy przekonani, że Muzeum stanie się ważną instytucją kulturotwórczą w Polsce.

Materiały wideo kandydata

PARTNERZY

Kocham Skakać
Krówki Milanowskie
DeSilva

ORGANIZATORZY

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Gmina Wiązowna
Gmina Sobienie-Jeziory
Gmina Otwock
Gmina Osieck
Gmina Kołbiel
Gmina Karczew
Gmina Józefów
Gmina Celestynów
Powiat Otwocki
Powiat Piaseczyński
Michałowice
Baranów
Milanówek
Podkowa leśna
Brwinów
Żabia Wola
Raszyn
Pruszków
Powiat Pruszkowski
Powiat Grodziski
Piastów
Nadarzyn
Jaktorów
Grodzisk Mazowiecki
Gmina Prażmów
Gmina Tarczyn
Gmina Konstancin-Jeziorna
Gmina Lesznowola
Gmina Góra Kalwaria

PATRONI MEDIALNI

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Radio Bogoria
Przegląd Sieć Tygodników Lokalnych
Przegląd Otwocki
ITV NADARZYN
Przegląd Regionalny
Przeglad Piaseczyński