Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.
PERŁA KULTURY 2021
PI-PK-12
PIASECZYŃSKI - PIASECZNO
FORMY GŁOSOWANIA
Muzeum Kaset to nie tylko kolekcja, w której obecnie znajduje się ponad 9000 kaset, 200 odtwarzaczy typu walkman oraz ponad 100 magnetofonów, w tym także szpulowych. Muzeum Kaset to projekt, który w ciągu 2 lat nie tylko został finalistą „Start Up Art” 2019 w Warszawie, ale także przeobraził się z mobilnej wystawy, która prezentowana była w Centrum Praskim Koneser, w wystawę stałą w Bibliotece Publicznej w Piasecznie. Po drodze współpracowaliśmy z: Hard Rock Cafe, Maciejem Orłosiem, Zespołami: Wilki i Lady Pank, Kasią Kowalską, spółdzielniami mieszkaniowymi, Lotte Wedel i innymi partnerami prywatnymi i publicznymi.
Jednak najbardziej cieszy nas współpraca z poszczególnymi osobami w każdym wieku, które odwiedzają wystawę, uczestniczą w prezentacjach, warsztatach, a także wydarzeniach, które organizujemy.
Muzeum Kaset jest odpowiedzią na potrzeby nie tylko wspominania „starych, dobrych czasów”, bo na to częściowo odpowiadają liczne grupy w ramach mediów społecznościowych, ale przede wszystkim na potrzeby dzielenia się tymi wspomnieniami i ponownego pełniejszego ich przeżywania zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Obserwujemy jak emocje wybuchają i skłaniają ludzi do dzielenia się nimi, kiedy mogą dotknąć, poczuć, uruchomić, usłyszeć swoje wspomnienia i podzielić się z innymi. Tak oddziałują nagrania z kaset i magnetofony, o których te osoby będąc dziećmi lub młodzieżą mogli często tylko pomarzyć.
Pełne poznawanie sensoryczne, podparte interesującymi informacjami także popularnonaukowymi pozwala na nie tylko pełniejsze doświadczanie osobiste, ale także łatwiejsze dzielenie się lub przeżywanie emocji z innymi, w tym zwłaszcza osobami, które nie miały kontaktu lub nie korzystały w swoim życiu z kaset i magnetofonów (dzisiejsze dzieci i młodzież). Tym samym poprawia się komunikacja pomiędzy osobami nie tylko w tym samym wieku, ale także pomiędzy generacjami. Cieszymy się kiedy rodzice oraz dziadkowie stają się wraz z nami pełnymi pasji przewodnikami historii dla swoich najmłodszych bliskich.
Pracując nad tym projektem rozwijamy edukację młodszych pokoleń o zjawiskach fizycznych towarzyszących technice zapisu i odtwarzania dźwięku. Wykorzystujemy także naszą kolekcję do obrazowania różnych wydarzeń historycznych. Muzyka i technika także obrazowały zmieniający się obraz świata, w tym np. znaczenie wolności (tej osobistej, jak i społecznej). Ponadto prowadzimy zbiórki nieużywanych kaset i odtwarzaczy oraz warsztaty ich recyklingu i upcyklingu. Pokazujemy jak można dbać o urządzenia, a także jak można je naprawić lub nadać drugie życie w nowej praktycznej formie.
Niesamowitą satysfakcję daje nam także współpraca z seniorami, kiedy naprawiamy im magnetofony, które odtwarzają nie tylko ulubione nagrania, ale także wiele dawnych przeżyć. Jest czymś wyjątkowym być świadkiem takich chwil.
Muzeum Kaset to współpraca i wzajemne zrozumienie wielu osób, zarówno z instytucji publicznych, jak i prywatnych oraz wielu wolontariuszy. To dzięki nim słowo retro nie oznacza chwilowej mody, ale działalność integrującą emocjonalnie wszystkie pokolenia.
Muzuem Kaset prowadzone jest przez Fundację Insytut Inicjatyw Prorozwojowych w formie bezpłatnej. Wszelkie dotychczasowe działania finansowane są z prywatnych zasobów Fundacji lub z funduszy pozyskanych przede wszystkim od podmiotów prywatnych w drodze konkursu ofert.