Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.
PERŁA KULTURY 2023
GM-PK-01
GRODZISKI - GRODZOSK MAZOWIECKI
FORMY GŁOSOWANIA
Zajęcia edukacyjne w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie
Dworek Adama Chełmońskiego oprócz oferty kulturalnej i artystycznej posiada również wyjątkową ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.
Zajęcia organizowane dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych przenoszą uczniów na polską wieś przełomu XIX i XX wieku. Podczas zajęć dzieci poznają historię Dworku, faunę i florę okolic oraz tradycje ludowe ziemi grodziskiej.
Lekcje oferowane przez edukatorów Dworku Adama Chełmońskiego trwają od 45-60 minut. W zależności od wybranego tematu odbywają się one na terenie Dworku lub na terenie okalającego Dworek parku. Każdy z proponowanych tematów lekcji posiada wariant dostosowany do odpowiedniego etapu kształcenia a po zajęciach możliwa jest integracja klasy/grupy przy ognisku.
Tematy opracowane i proponowane przez Katarzynę Mikulską związane są z etnografią i przyrodą. Przykładowe lekcje to: Diorama obrazów Józefa Chełmońskiego, lekcja na której zabieramy uczestników w namalowany świat, pełen barw, dźwięków przyrody, odgłosów miejsc, które odwiedzał malarz. Uczniowie podczas zabawy w przebieranki i aranżowanie scen z obrazów Józefa Chełmońskiego poznają historię, kulturę, sztukę i ziemiańskie zwyczaje z przełomu wieków. Wcielając się w postać Młynarzowej Katarzyny edukatorka opowiada uczniom o starych rzemiosłach z przełomu XIX i XX wieku. Podczas lekcji uczniowie przeniosą się w fascynujący świat ekologii, przyjaźni i mąki, poznają opowieść o młynie wodnym Pana Jaśkiewicza a także zobaczą mini model młyna wodnego, zagrają w Piekarza oraz „Kto to zrobił”. Odpowiedzą na pytania: Czy kowal tylko kuł podkowy a rymarz szył siodła? Kto naprawiał koło młyńskie Panu Jaśkiewiczowi?
Pozostałe lekcje w nurcie etnograficznym to „Ogień w życiu codziennym ziemiaństwa polskiego na przełomie XIX i XX wieku” oraz „Co nosiły nasze prababcie na głowie” historia chust noszonych na głowie.
Kontakt z przyrodą połączony z zabawą i nauką to lekcje: Tworzymy rękami – czyli kilka słów o historii rękodzieła, Tajemnice drzewa – gdzie głównymi bohaterami są drzewa – ich budowa, właściwości, funkcjonowanie w ekosystemie, Leśne podchody – zajęcia dla najmłodszych w dworkowym parku, gdzie głównymi bohaterami są ich mieszkańcy – . Lis Psotnik, Wiewiórka Basia i Dzięcioł Stefan. Niezwykłą popularnością cieszą się zajęcia na których uczniowie samodzielnie tkają na bardku bransoletki przyjaźni.
W zależności od tematyki lekcje są bezpłatne lub należy pokryć wyłaćznie koszty materiałów (ok 5zł za osobę). Lekcje są niezwykle atrakcyjne nie tylko przez otoczenie przyrody i piękno XIX-wiecznego Dworku ale także przez ciepłe i pełne radości nastawienie Kasi do uczniów.