Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.
PERŁA KULTURY 2021
KJ-PK-09
PIASECZYŃSKI - LESZNOWOLA
FORMY GŁOSOWANIA
Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli z siedzibą w Magdalence ma ponad 70 lat tradycji, działa jako instytucja kultury, w skład której wchodzą filie biblioteczne w Łazach, Mrokowie i Mysiadle. Pełni rolę mecenatu kultury na terenie Gminy Lesznowola, zabezpieczając prawidłowy dostęp do książki i informacji, mieszkańcom całego terenu.
Ze względu na trwający stan epidemii Covid-19 pracownicy GBP w Lesznowoli podjęli szereg działań hybrydowych. „Walentynki z Osiecką” to pierwszy z cyklu trzech zaplanowanych wieczorów poetycko-muzycznych (w 2022 r. będą to „Walentynki z Młynarskim”, rok później „Walentynki z Koftą”), który cieszył się ogromną popularnością. Film ma ponad 6000 wyświetleń na fb oraz 1500 na youtubie. Był wydarzeniem bardzo szeroko komentowanym wśród naszych czytelników.
Wydarzenie zostało nagrane w siedzibie biblioteki bez udziału publiczności i w sposób profesjonalny i dynamiczny zmontowane. Film zawiera ok 40 min materiału – wiersze, piosenki Osieckiej oraz anegdoty o artystce.
Duet „Ojciec i Syn” wykonał piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej: Zielono mi, Wieczór na dworcu Kansas City, Śpiewam bo muszę, Zajęczym tropem, Deus ex machina, Czarodzieje, Nie całuj mnie pierwsza.
Wykorzystano wiersze: Chciałeś, Filiżanka kawy, Milion godzin, Wyszłam i nie wróciłam, Warszawskie dziewczyny, Nowa miłość, Na zakręcie, Małe stacje, Mój pierwszy bal
Jako partner wydarzenia zaproszony został Klub Seniora w Lesznowoli działający przy GOPS Lesznowola. Seniorzy to liczna grupa odbiorców artystki, przedstawicielka seniorów wraz z samorządowcami recytowała wiersze Osieckiej. Patronat nad wydarzeniem objęła wójt gminy Lesznowola Maria Jolanta Batycka Wąsik, która na zaproszenie dyrektor GBP Lesznowola pani Magdaleny Barańskiej także wzięła udział w nagraniu.
Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce jest ogromna. Tylko 7% wszystkich Polaków systematycznie czyta. W Lesznowoli od lat zabiegamy o działania na rzecz poprawy tego wskaźnika. A to jest zadanie dla całej lokalności w tym dla samorządów, organizacji pozarządowych, szkół i przedszkoli. Działając wspólnie mamy większe szanse, wiemy przecież, że kontakt z książką daje efekty. Jest to inwestycja w przyszłość naszej społeczności – wspólnie budujemy społeczeństwo ludzi czytających.