Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.
PERŁA KULTURY 2021
TR-PK-16
PIASECZYŃSKI - TARCZYN
FORMY GŁOSOWANIA
„CIVIS CHRISTI – PRYMAS TYSIĄCLECIA”
to historyczno- multimedialne Widowisko z tekstami i muzyką Romana Kołakowskiego opowiadająca w formie czternastu pieśni niezwykłą drogę kapłańskiego życia i pracy Stefana Kardynała Wyszyńskiego i jego współpracę dla dobra Kościoła i Polski ze Świętym Janem Pawłem II
Chronologiczny układ kantaty pozwala widzowi poznać fascynujące losy Prymasa Tysiąclecia od dzieciństwa, poprzez lata szkolne i seminaryjne, służbę kapłańską w latach międzywojennych, dramat wojny i okupacji, aż po sakrę biskupią i godność kardynała, uwięzienie przez służby komunistyczne, Śluby Jasnogórskie, Sobór Watykański II i legendarne „polskie konklawe” aż do beatyfikacji… Pomiędzy pieśniami aktorzy będą prowadzić narrację opartą o listy i encykliki Prymasa, która uporządkuje akcję i pozwoli jeszcze lepiej poznać życiorys Kardynała Wyszyńskiego.
Wielką metaforą Historii Polski, ważną także w kontekście Stulecia Niepodległości Rzeczypospolitej, jest ostatnia rozmowa telefoniczna umierającego Stefana Wyszyńskiego z ciężko rannym w zamachu Janem Pawłem II.
Widowiskiem ,,Civis Christi” chcemy uczcić beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, na którą wszyscy tak długo czekaliśmy. Jest to ważna postać dla wielu Polaków, którzy mieli okazję żyć w czasach posługi tego wybitnego człowieka, spotykać się z nim i być świadkami jego niezwykłej drogi ku świętości. Teraz również będą się mogli do niego modlić, tak, jak do św. Jana Pawła II. Pragniemy również, aby dzięki tej produkcji postać Kardynała stała się znana również dla młodego pokolenia.
Świetna, współgrająca z poetyckimi tekstami muzyka w aranżacji Grzegorza Bukowskiego łączy ze sobą brzmienie klasycznej orkiestry ze współczesną muzyką elektroniczną. Teksty poetyckie pełne są bardzo aktualnych cytatów z pism i homilii Księdza Prymasa Wyszyńskiego. Narracja pozwoli widzowi w sposób przystępny poznać życiorys Kardynała Wyszyńskiego. Specjalnie stworzone aranżacje i autorski scenariusz dopełnią całości i pozwolą pełniej wyobrazić sobie czasy oraz realia życia Prymasa. Szczególnie wymowne teksty z czasów więzienia będą mogły uzmysłowić odbiorcy fakt trudu posługi tego niezwykłego Kapłana.
,,Civis Christi” to przede wszystkim znakomite interpretacje wokalne i aktorskie, tworzące niezwykłe Misterium – przedstawiane przez Teatr Piosenki, a więc Artystów, którzy stworzyli przed pięcioma laty największe w historii polskiej kultury widowisko Inauguracji Światowych Dni Młodzieży na Błoniach w Krakowie, liczne religijne koncerty telewizyjne, m. in. Z okazji XVIII Dnia Papieskiego, z okazji Kanonizacji Ojca Świętego .
SYNOPSIS:
- OJCIEC Zuzela 1901 – 1910
- MATKA Andrzejewo 1910 – 1912
- SZKOŁA Warszawa, Łomża, Włocławek 1912 – 1920
- SEMINARIUM Włocławek 1920 – 1924
- KAPŁAŃSTWO Włocławek, Lublin, Europa 1924 – 1939
- WOJNA Lublin, Włocławek, Kozłówka, Laski 1939 – 1945
- SAKRA BIKUPIA Włocławek, Lublin, Warszawa, Gniezno 1945 – 1953
- UWIĘZIENIE Rywałd, Stoczek, Prudnik, Komańcza 1953 – 1956
- WIELKA NOWENNA Jasna Góra, Polska 1956 – 1965
- LIST BISKUPÓW Watykan 1965
- SŁUŻBA Polska 1966 – 1978
- HABEMUS PAPAM Watykan 1978
- PRZESŁANIE Warszawa 1981
- BEATYFIKACJA Warszawa 2021
Teksty: Roman KOŁAKOWSKI/ Leszek ZDUŃ/ Kard. WYSZYŃSKI (narracja)
Muzyka: Roman KOŁAKOWSKI
Reżyseria: Agata KLIMCZAK- KOŁAKOWSKA, Leszek ZDUŃ
Kierownictwo muzyczne: Grzegorz BUKOWSKI
Filmy: Krystian ANDRZEJEWSKI
Produkcja artystyczna: Fundacja im. Romana Kołakowskiego
Występują: Agata Klimczak- Kołakowska, Natalia Skipor, Bartłomiej Abramowicz, Grzegorz Bukowski, Paweł Lipnicki, Damian Łukawski, Leszek Zduń, Radoslaw Pilarz, Mateusz Dwornik.