Kategoria

PERŁA KULTURY 2023

Numer kandydata

ZW-PK-02

Powiat - gmina

GRODZISKI - ŻABIA WOLA

FORMY GŁOSOWANIA

Oddaj głos przez formularz ankietowy
Oddaj głos przez stronę społecznościową

Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.

Opis

Dzień dobry. Nazywam się Grażyna Jakubowska-Zielińska, jestem autorką książki ,,Ocalone Wspomnienia – Najgorszy był strach”. Do napisania jej skłoniło mnie połączenie moich dwóch pasji – historii i literatury. Książka jest zbiorem wspomnień żyjących świadków okupacji hitlerowskiej – Pokolenia Kolumbów, których najpiękniejsze lata życia przypadły na najokrutniejszy okres historii. Moi Bohaterowie to mieszkańcy różnych gmin województwa mazowieckiego: Żabiej Woli, Nadarzyna, Grodziska Mazowieckiego, Brwinowa, Podkowy Leśnej, Grójca i Warszawy, a także innych rejonów Polski. Moją pracę zaczęłam w 2018 roku, kiedy to przeprowadziłam pierwszy wywiad z spotkanym przeze mnie świadkiem wojny. Książka ujrzała światło dzienne w październiku 2023 roku.

Dzieciństwo, jak i wczesna młodość to czas, w którym uczucia takie jak spokój i poczucie bezpieczeństwa powinny tworzyć piedestał wzrastania młodego człowieka. Moi Bohaterowie zostali wychowani przez najgorszą nauczycielkę, jaką była wojna. Ich powrót do przeszłości opływa bólem i strachem. Basia, czteroletnia dziewczynka, która nie rozumie, jak można bić człowieka za to, że sięgnął po ugotowany ziemniak przeznaczony dla kur. Natalka, warszawska panienka, która będąc u babci, na próżno pierze sobie białe atłasowe wstążki, aby pięknie wyglądać pierwszego września. Jedenastoletni Józef oddycha czarnym dymem unoszącym się nad obozem w Treblince. Mała Krysia przenosi ciężkie karabiny i ciągle towarzyszy jej strach o ojca – oby tylko nie zabrało go Gestapo. Siostry zakonne prowadzące szkołę w Kostowcu, które obejmują opieką dzieci i dają schronienie każdemu kto o to poprosi .

Moje zadanie nie było łatwe. Dotarcie do osób opowiadających o swoim dzieciństwie, jak i słuchanie tragicznych wspomnień z tego czasu było wynikiem mojej wytrwałości. Dodatkowym wyzwaniem stanowiło połączenie idei napisania książki z obowiązkami życia codziennego. Jednakże towarzysząca mi myśl celu jej wydania motywowała mnie do jej ukończenia. ,,Niech się świat dowie” to jedne z częstszych słów, jakich używali moi rozmówcy. Chęć zachowania bezcennych wspomnień dla następnych pokoleń była naszym priorytetem – moim i moich Bohaterów. Wśród tragicznych zdarzeń i wstrząsających historii, swoje miejsce znalazła jednak nadzieja, która motywowała ludzi do walki o wolność. Ich poświęcenie zadziwia, gdy nie raz ryzykowali swoim życiem w obronie życia innych – ratowali Żydów, ukrywali zbiegłych z obozów koncentracyjnych, za które groziła przecież śmierć.

Nie bójmy się pytać naszych najbliższych o tamte czasy. Choć opowiadania są przerażające, towarzyszy im troska o nas – o nasze bezpieczeństwo. Świadomość naszej historii jest lekarstwem na lepsze jutro. Chciała bym, aby po moją książę szczególnie sięgali ludzie młodzi, aby zaszczepić w nich myśl, iż wolność jest wartością, którą należy stale pielęgnować.

Zdjęcia kandydata

PARTNERZY

Kocham Skakać
Krówki Milanowskie
DeSilva

ORGANIZATORZY

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Gmina Wiązowna
Gmina Sobienie-Jeziory
Gmina Otwock
Gmina Osieck
Gmina Kołbiel
Gmina Karczew
Gmina Józefów
Gmina Celestynów
Powiat Otwocki
Powiat Piaseczyński
Michałowice
Baranów
Milanówek
Podkowa leśna
Brwinów
Żabia Wola
Raszyn
Pruszków
Powiat Pruszkowski
Powiat Grodziski
Piastów
Nadarzyn
Jaktorów
Grodzisk Mazowiecki
Gmina Prażmów
Gmina Tarczyn
Gmina Konstancin-Jeziorna
Gmina Lesznowola
Gmina Góra Kalwaria

PATRONI MEDIALNI

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Radio Bogoria
Przegląd Sieć Tygodników Lokalnych
Przegląd Otwocki
ITV NADARZYN
Przegląd Regionalny
Przeglad Piaseczyński