Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.
PERŁA KULTURY 2023
MI-PK-02
PRUSZKOWSKI - MICHAŁOWICE
FORMY GŁOSOWANIA
KOMOROWSKI WEHIKUŁ CZASU to piknik historyczny organizowany w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada przez Koło Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny z Komorowa” dzięki dotacji dla organizacji pozarządowych z Gminy Michałowice, we współpracy z Zarządem Osiedla Komorów, TPMOK Komorowianie oraz Komorowskim Towarzystwem Śpiewaczym. Dotychczas odbyły się trzy edycje wydarzenia (w 2021, 2022 i 2023 roku), wszystkie na Placu I.J. Paderewskiego w Komorowie. Obchody 105ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegły się odsłonięciem popiersia Ignacego Jana Paderewskiego na placu Jego imienia.
Każda z edycji Komorowskiego Wehikułu Czasu miała swój motyw przewodni. Zamysłem organizatorów było przybliżenie postaci wielkich Polaków, którzy zapisali się na kartach historii, bądź walcząc o niepodległość ojczyzny, bądź przyczyniając się do jej świetności. W Komorowskim Wehikule Czasu pojawili się już Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, wielcy wynalazcy – Maria Skłodowska-Curie i Ignacy Łukasiewicz (edycja 2022 przypadła w 200-lecie jego urodzin), a także mniej znani, jak Jan Szczepanik, Kazimierz Żegleń czy podróżnik Kazimierz Nowak. Obchody spotkały się z dużym odzewem mieszkańców i środowisk lokalnych, w przygotowania licznie włączyli się także harcerze i wolontariusze. Dziewczyny z Komorowa zajęły się stylizacjami ubraniowymi uczestników wydarzenia, a w postacie historyczne wcielili się mieszkańcy Gminy Michałowice.
W programie przygotowanym przez KGW Dziewczyny z Komorowa znalazły się:
- strefa rekwizytów z epoki ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach (stare samochody, rowery, patefony) oraz ze zbiorów własnych mieszkańców (dawne telefony, aparaty fotograficzne, kapelusze…). Dla uczczenia rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza plac o zmroku rozświetliły lampy naftowe…
- wystawy tematyczne o wielkich Polakach
- koło fortuny i konkursy historyczne z nagrodami
- ułożenie biało-czerwonej flagi z parasoli udziałem dzieci i młodzieży
- strefa gastronomiczna m. in z ciastami przygotowanymi przez Dziewczyny z Komorowa
Ponadto dodatkowymi atrakcjami były:
- wspólne śpiewanie pieśni i występ chóru Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego i polonez na 100 par animowany przez TPMOK Komorowianie
- pokaz musztry Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich
- ognisko i gawęda o sławnych Polakach przygotowane przez harcerzy z 32 MDH-ek „Hesperis” i 32 MDH-y „Akwilon”